Rovnátka a život s nimi

24. května 2014 v 12:48 | Steffie |  Lifestyle
Přeji všem čtenářům krásný a pohodový den,

dnes tu máme téma, na které je napsáno na internetu už hodně článků se zkušenostmi, a sice Rovnátka a život s nimi.

Pevná rovnátka jsem měla vcelku asi 3 roky - od šesté třídy do deváté, a co udělali s mými zuby je prostě něco úžasného. Když mi vypadaly mléčné zuby a začaly růst trvalé, horní jedničky mi rostly s obrovskou mezerou - asi 5mm. A aby toho nebylo málo, tak jsem neměla od narození vytvořený základ pro dvojku vpravo nahoře, takže mi místo ní narostla trvalá trojka a mléčná trojka mi nevypadla. Ano, opravdu mám v sedmnácti letech pět špičáků - čtyři trvalé a jeden mléčný. Můj ortodontista mi říká, že až mi bude osmnáct, mléčný zub vytrhne a dá mi místo něj implantát. Já osobně s tím nesouhlasím a prosazuji si svůj názor: dokud je můj zub zdravý, tak tam prostě bude. Přecijen dávat za implantát místo zdravého zubu dvacet pět tisíc korun se mi moc nechce. Nejen proto, že je to docela finanční pálka, ale i proto, že mi to přijde jako hloupost. Jakoby nestačilo, že jsem si v druhé polovině prváku urazila železnou tyčí čtvrtku pravé horní jedničky, takže ji mám doplněnou plombou, která mi jednou za čas vypadne a myslím, že o ceně bílé plomby se bavit nemusíme.Jak to tedy bylo s mými zuby v dětství:

Tato fotka je asi z páté třídy, abyste si dovedli představit, jak asi vypadala ta mezera. Dnes už je mnohem menší a nemusela by být vůbec, kdybych si nechala dodělat zuby pomocí fazet, což jsou keramické deštičky, které se nalepí na zub a vydrží asi nějakých deset let - ortodontista mi oznámil, že bych potřebovala čtyři fazety, přičemž jedna stojí pět tisíc korun. Nevím, ale dávat v dnešní době za zuby každých deset let dvacet tisíc korun.. to bych asi jako budoucí učitelka finančně nezvládala.

Takže takhle vypadaly mé zuby. Zezačátku jsem měla ortodontistku, která mi nechala vyrobit rovnátka na utahování malým drátkem - ta však byla k ničemu. Nakonec paní doktorka odešla do důchodu a na její místo přišel nejspíš její syn nebo vnuk. Ten už se se mnou nepáral a hned první kontrolu mi oznámil, že fixní rovnátka budou ten nejlepší způsob. Řekl mi vše, co jsem potřebovala vědět - cena, péče a další věci, navíc mě poslal na rentgen a na obtisky.

Měsíc přešel a já jsem šla k doktorovi, aby mi dal kolem šestek malé modré gumičky na tři dny, které měly za úkol udělat místo železným kroužkům, za které se pak upevňuje drátek. Řekl mi, že když gumičky vypadnou, nevadí to - naopak je to dobře. Žádná mi nevypadla, takže jsem si šla za tři dny sednout na zubařské křeslo znovu. Tentokrát už mi doktor nasazoval korunky - asi to nejhorší, co na nasazování je. Doktor musí vybrat správnou velikost, správně nasadit a přilepit. Zezadu na patro mi nasadil železný drát, který jsem tam měla asi rok. Druhý den mi dolepil i korunky a nasadil gumičky.

Týden, který následoval, byl neuvěřitelný. Ten tlak na zuby byl hrozný. Jedla jsem kašičky, přesnídávky a rozmixované polévky. To však přešlo a pak už se to dalo zvládnout. Každopádně se každý měsíc musí chodit na kontroly, aby se vyměnily gumičky, takže se tlak obnoví a zuby bolí asi dva dny.

Po dvou letech se doktor rozhodl, že mi kvůli špatnému skusu dá ještě rovnátka na dolní zuby. Takže opět klasická rutina - gumičky, korunky, zámečky a každý měsíc stále na kontrolu.

Péči o rovnátka jsem bohužel zanedbávala. Pravidelně jsem si čistila zuby jako vždy před rovnátky a na další péči jsem se doslova vykašlala. Jak by tedy měla péče zuby s rovnátky vypadat? Samozřejmostí je mezizubní kartáček určený pro rovnátka - dá se jednoduše zalomit do devadesáti stupňů a jednoduše se s nimi čistí prostor mezi rovnátky. Dále bych si určitě sehnala zubní nitě pro rovnátka. Mají zesílený prostředek a jednoduše se s nimi vyčistí oblast kolem zámečků.
A jako další vychytávku bych si pořídila vosk na zámečky. Občas se vám totiž může stát, že se ráno probudíte a máte kůži v ústech rozedřenou od zámečků. Vosk by tomuto měl zabránit. Péči o rovnátka rozhodně nepodceňujte a vaše zuby vám jednou poděkují. Mě bohužel během nošení rovnátek nesprávnou péčí spadly dásně. Po sundání jsem měla zoubky hrozně maličké, protože jejich část byla zakryta dásněmi.

Nakonec po třech letech jsem šla na sundavání rovnátek. Byl to ten nejdivnější pocit. Když doktor vzal obrovské kleště a začal lámat zámečky, znělo to jako kdyby vám praskaly zuby. Nakonec korunky a bylo to. Obrousil mi zbytky lepidla ze zubů, udělal mi obtisky, kvůli dalším rovnátkům na noc.

Zuby jsem měla krásně u sebe, avšak pořád se jedná o "živý orgán", který se stále pohybuje. A tak mám milimetrovou mezírku mezi jedničkami. Ale i tak se jedná o obrovský rozdíl. Bohužel moc fotek se zuby nemám, protože fotit se s pořádným úsměvem prostě neumím a navíc mi to nesluší =D Tak alespoň jeden pohled na to, jak vypadají mé zuby teď:


Rovnátka mě stála asi 18 tisíc korun, včetně placení za gumičky, které se mění každý měsíc. Horní rovnátka mě stála 6 tisíc korun, dolní 6 500 korun. Jelikož gumičky stály 80 korun za měsíc a v druhé polovině nošení mi doktor dával provázek, který stál 100 korun a občas se měnil drátek, který stál cca 150 korun, myslím, že na těch 18 tisíc se to vyšplhalo rychle.

Rovnátka na noc (která se mají nosit i přes den u televize, počítače..) stála asi 2 tisíce. Jedná se o celkem drahou věc, ale výsledek stojí za to.

Doufám, že jsem někomu, koho čekají rovnátka nebo už je mají, pomohla.

Tak zase u příštího článku =)

Steffie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?

Klik :)

Komentáře

1 P. P. | Web | 1. června 2014 v 17:51 | Reagovat

Máme to úplně stejný, i to s těmi pěti špičáky. Akorát mně zubař řekl, že mi implantát dá, až mi ten zub vypadne, a rovnátka mi prý dát nehodlá, což mě štve.

2 Steffie Steffie | Web | 1. června 2014 v 21:34 | Reagovat

[1]: Jojo, já to měla udělaný tak, že jsem měla zámečky na všech zubech kromě toho mléčnýho =) takže mi teď malinko vystupuje =D ale jinak se ani nehne =)

3 i i | 31. července 2018 v 11:37 | Reagovat

Dopadlo to slušně. Já už jsem takový střední ročník a necelý rok mám taky rovnátka. S odstupem času bych si dovolil takovou malou radu. Pokud lékař něco říká, tak v drtivé většině má pravdu. Takže radím, dát na jeho rady.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama