Moje zkušenost s nitroděložním tělískem Jaydess

27. ledna 2016 v 16:13 | Steffie |  Recenze
Po dlouhé době jsme se tu opět sešli!

Dnes jsem si pro vás připravila recenzi / nerecenzi, zkrátka mou zkušenost s nitroděložním tělískem Jaydess. Je to velice intimní téma, proto vás prosím o diskrétnost. Jedná se pouze o můj názor, o mou zkušenost. Musíme si uvědomit, že každé tělo je jiné a každému vyhovuje něco jiného.
Nejdřív vám povím svůj příběh ze světa antikoncepce. S antikoncepcí jsem začala již v patnácti letech, kdy jsem se rozhodla pro hormonální antikoncepci v podobě pilulek, konkrétně jsem po tři roky brala antikoncepci Adele.

Během těch tří let jsem se začala měnit jak fyzicky, tak psychicky. Co se týče fyzických změn - začala jsem tloustnout a bobtnat, více mi vypadávaly vlasy, lámaly se mi nehty. Jedna výhoda se zde našla, a to, že jsem měla pleť jak z alabastru. Občas se mi stalo, že se nějaký ten uhřík objevil, ale to bylo většinou v době před menstruací.

Ovšem co mě přimělo říct pilulkám ne, byl ten fakt, že jsem se začala měnit i psychicky. V posledním roce jsem si těch změn začala všímat mnohem více než předtím. Začala jsem být unavenější, málo jsem se soustředila a snížilo se mi libido. A to absolutně na nulu. Sexem jsem začala být znechucena. Ani já, ani přítel jsme nevěděli, kde je chyba. Až jednou jsem se podívala do příbalového letáku, konkrétně na nežádoucí účinky a hle, bylo to tam. A dokonce mezi častými. V ten jsem řekla NE!

Do očí mi padlo právě nitroděložní hormonální tělísko. Začala jsem se ohledně tohoto tématu domlouvat s mou lékařkou. Ta mi nabídla dva typy tělísek - Miredu nebo Jaydess. Sama od sebe mi doporučila Jaydess a to z jednoho důvodu - mě jakožto holce, která ještě nerodila, bude vyhovovat více, protože je menší než Mireda.

O tělísku:

Jaydess je malý kousek plastu, který se zavede přímo do dělohy, kde po dobu tří let uvolňuje malé množství hormonů. Působí tedy lokálně. Právě to byl důvod, proč jsem se pro něj nakonec rozhodla - pilulky vám totiž musejí projít celým tělem.

Tělísko mě vyšlo na 5 500,- Kč, včetně aplikace. Přičemž pojišťovna neuhrazuje nic.

Aplikace tělíska:

Tělísko musí být aplikováno ve sterilním prostředí. Lékařka mě tedy objednala jako první v den, kdy má těhotenskou poradnu. Docela jsem se aplikace bála, protože jsem na internetu četla, že to bolí jak…, takže jsem nevěděla, co očekávat. Před samotnou aplikací si se mnou lékařka ještě popovídala o tom, jak bude aplikace probíhat a jak bude tělísko v těle umístěno.

Paní doktorka si poté přijela se stolečkem, na kterém bylo vystaveno nářadí. Tělísko jako takové bylo v obrovské krabičce, což mě překvapilo. Na takový kousek plastu je potřeba taková krabice. Ať žije ničení lesů. Celé tělísko bylo pak zabaleno v plastovém obalu a tělísko jako takové bylo upevněné na plastové tyčce, díky které se poté zavádělo.

Co se týče aplikace samotné, bolelo mě to jako čert. Každopádně celá aplikace trvá několik minut, tudíž se to dá přežít. Je to taková ta bolest, na kterou si ani nevzpomenete.

Určitě se před aplikací najezte a nechoďte nalačno. Tu chybu jsem udělala já.

Po aplikaci se lékařka podívala ještě ultrazvukem, jestli tělísko sedí a nejsou s ním žádné problémy. Zeptala se mě, jestli jsem v pořádku - a byla jsem.

Po ultrazvuku jsme si sedly ke stolu, kde jsme si měly ještě popovídat. V tu chvíli se mi začal zvedat žaludek a motala se mi hlava. Nevěděla jsem, co to je nebo jestli to přestane. Podle paní doktorky jsem i zezelenala.

Když už jsem si myslela, že to přechází, vlna se zvedla ještě jednou, akorát dvakrát silněji. V tu chvíli jsem si myslela, že budu zvracet. Paní doktorka mě dovedla k lehátku u ultrazvuku, abych si na něj lehla. Přinesla mi mokrý hadr na hlavu a řekla mi, ať si odpočinu. Prý při té aplikaci mohlo tělísko tlačit na nějaký nerv, který později způsobuje v těhotenství ranní nevolnosti.

Hlava se mi stále motala, žaludek nepřestával. Sestřička mi uvařila kafe, přinesla mi čokoládu s oříšky a přikázala mi, abych to do sebe dostala. Během půl hodiny s kafem a čokoládou se mi už udělalo lépe, ale i tak jsem si ještě chvíli poležela.

Když už to vcelku přestalo, paní doktorka se mě zeptala, jestli by mi pro mě nemohl někdo přijet. Bohužel, všichni z domova byli v práci a neměla jsem nikoho. Takže jsem řekla, že o mě strach mít nemusí, že se domů dostanu. Už mi opravdu bylo dobře.

Paní doktorka mě odpoledne ještě mile překvapila, když mi zavolala, jestli jsem v pořádku dorazila a jestli je mi dobře.

První týden:

Na internu jsem se dočetla, že první týden je nejhorší. Tělo si na tělísko zvyká a snaží se ho přijmout. Já s tělískem nějak velké problémy neměla. Den po aplikaci jsem si vzala ibalgin proti bolesti, která se občas objevila, ale další dny už nic.

Během prvního týdne není dobré mít sex a nebát se toho, že se objevuje krvácení nebo špinění. Ovšem s mírou - jak řekla má lékařka: Pokud by to z tebe teklo jako z kohoutku, tak by to bylo samozřejmě špatně.

První měsíc:

O tělísko skoro už vůbec nevím, ovšem nastává mi zde jedna situace, kterou jsem ani na internetu nenašla. A myslím, že by bylo dobré o tom napsat. Zkrátka a jednoduše - při orgasmu mě chytala poměrně velká bolest právě od tělíska. Myslím, že to bylo způsobeno stahy dělohy a trochu se to tělísko zasekávalo do děložních stěn. Ale i tato bolest později přestala.

Co se týče menstruace - nedorazila.

Během prvního měsíce se mi povedlo shodit tři kila ze své váhy. Trochu se mi horší pleť, ale s tím jsem počítala. Co se týče psychického hlediska - únava ustupuje, libido postupně přichází zpět.

Třetí měsíc:

O tělísku už absolutně nevím a zapomínám, že ho mám. Během druhého měsíce se mi dostavila menší menstruace, ale bylo to spíše trochu silnější špinění.

Zhodnocení:

Na tělísko už nedám dopustit. Za ty tři roky, až se ho budu muset vzdát, si ho nejspíš nechám i přes tu bolest zavést znovu. Je to pohodlná antikoncepce - nemusíte myslet na to, jak si musíte vzít pilulku. Funguje pořád.

Rozhodně je vždy lepší poradit se s lékařem a vše s ním prodiskutovat. Jak jsem zmínila na začátku, každý jsme originál a každému vyhovuje něco jiného.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?

Klik :)

Komentáře

1 P. P. | Web | 27. ledna 2016 v 18:21 | Reagovat

Začínám o něm vážně uvažovat, i přestože je tak drahé a ženám před porodem se příliš nedoporučuje. Jen mi není jasné, jak je to s tou menstruací - nedorazila - jako vůbec? Jistě, vím, že pokud bych například svůj kroužek měnila a nenechala pauzu, krvácení se nedostaví, ale jak je to u tělíska?

Uvažuji o tělísku především proto, že jsem naprosto jiný člověk. Někdy prostě začnu brečet (a bohužel se mi to s i při sexu) a prostě nevím proč. Vetšinu času je to sice v pohodě, ale mrzí mě, že přítel musí snášet tyhle moje nálady, když to prostě nejsem já. Pak už člověk brečí jen proto, že neví, proč brečí a je mu to líto. Možná, že při přístí návštěvě své doktorky se zkusím zeptat, jestli by to bylo vhodné. No, nejradši bych se na to úplně vykašlala, ale řekla jsem si, že dokud nebudu aspoň bakalář, musím tuhle myšlenku rychle zahnat :D

2 Steffie Steffie | Web | 28. ledna 2016 v 12:20 | Reagovat

[1]: S tou školou to máme stejné :D Taky bych se na to vykašlala, ale bohužel, Mgr. volá :D Jinak co se týče té menstruace, usoudila jsem, že u každé je to jinak. Někomu se menstruace dostaví, někomu ne. Mě se třeba právě dostavilo jenom takové špinění na čtyři dny, jinak nic víc.

3 P. P. | Web | 4. února 2016 v 9:52 | Reagovat

[2]: Budu se muset poptat, jestli to moje doktorka doporučuje. Jak jsem před rokem pěla chválu na svuj kroužek, teď bych ho nejraději vyhodila oknem.

4 Lukanela Lukanela | 4. srpna 2017 v 16:48 | Reagovat

Ahoj. Koukám, že už je to delší doba od posledního komentu, ale třeba se někomu další pohled bude hodit ;)
Od 15 let jsem byla taktéž na HA, ale po nějaké době kvůli křečím v nohou mi přišli na poruchu srážlivosti krve a tudíž je u mne HA vyloučená. Doktorka mi doporučila tělísko jako přijatelnou náhradu. Z počátku jsem měla strach, vysoká cena (ale jednorázově, z dlouhodobého hlediska jsem výrazně ušetřila), na internetu samé odstrašující případy a pomalu krvavé horory..
Jsem ten případ, kdy zavedení opravdu bolelo :/ ale vše jsem zdárně přežila jeden den s práškama na bolest a pak už jsem byla v klidu.
V prvních asi 5 měsících jsem to měla s menstruací celkem divoké, byla silná a trvala asi 10 dní. Vše se ale nakonec ustálilo a řekla bych, že jsem měla takovou normální menstruaci, jak když neberete nic a jste zdravotně ok. Bohužel jsem nepatřila mezi ty, kterým by se krvácení nějak zmírnilo nebo přešlo v pouhé špinění :( S tělískem jsem nakonec vydržela celé 3 roky a teď se chystám na výměnu, takže jsem zvědavá, jak to bude probíhat..
V průběhu těch 3 let nastaly menší komplikace až tak posledního 3/4 roku. Najednou jsem měla menstruaci celkem nepravidelnou a nepředvídatelnou např. 3 měsíce cyklus po 16 dnech cca 7 dní, pak třeba až za 35 dní, pak zas za 16, ale jen 3 dny atd., prostě horská dráha.. poslední 3 měsíce před poslední kontrolou před výměnou jsem navíc měla první den menstruace nesnesitelné bolesti, až jsem se nebyla schopná ani hnout. Na kontrole mi paní doktorka pověděla, že to bylo kvůli posunutí tělíska v děloze (asi o 1,5 cm), k čemuž může dojít právě kvůli pohybům dělohy při menstruaci a tak akorát nastal čas rozhodnout se co dál. Bohužel na hematologii mi nedoporučili žádnou alternativu ochrany mimo NT a kondomů, tak jsem se opět rozhodla pro tělísko.
Co se týče nálad, jsem sama o sobě celkem citlivý člověk, projevem veškerých mých emocí jsou slzy, takže je to občas otravné.. I když v průběhu puberty a právě v období, kdy jsem brala HA, to bylo občas nesnesitelné.. Nevím, jestli to přisuzovat vysazení prášků nebo jsou úspěšně vyspěla v mnohem vyrovnanějšího člověka :D , ale až na občasnou slzu jsou mé nálady mnohem klidnější ;)
Co se týče sexu s partnerem, musela jsem si nechat šňůrky trochu u gynekeložky zkrátit a schovat, protože to bylo pro partnera v některých chvílích trochu nepříjemné, ale nakonec změkly a zbytek bez problému.

Co z toho plyne? Za mě tělísko doporučuji. Netvrdím, že to bylo celé ty 3 roky ideální.. Co se týče praktičnosti, byla jsem spokojenější s HA (posouvala jsem si menstruaci jak jsem chtěla a klidně ji i 3 měsíce odkládala, měla jsem ji i mnohem pravidelnější), ale na druhou stranu nemusím myslet na to, vzít si prášek každý den, jsem permanentně chráněná a výrazně jsem oproti kupování HA ušetřila.
Myslím si, že každá bude na tělísko reagovat jinak, někdo lépe, někdo hůř. Je i možné, že se někdo bude potýkat s velkými komplikacemi, někdo naopak bude od začátku naprosto v pohodě. To je věc, kterou vám dopředu bohužel nikdo neřekne. Přesto si myslím, že je Jaydess ideální pro mladší dívky, které nemohou nebo nechtějí brát HA. Za mne po 3 letech velká spokojenost..

5 Tereza Tereza | E-mail | 13. dubna 2018 v 15:56 | Reagovat

Ahojky,

našla jsem spoustu webů, kde se holky dělily o zkušenosti s tímto tělískem a protože mi tvůj článek (i když je článek už staršího data) přišel perfektně napsaný, rozhodla jsem se sepsat zkušenost moji.

Stejně jako vy, jsem měla od svých 14 let antikoncepci v podobě pilulek. Napřed Triquilar, poté Sunyu. Ve 22 letech jsem se rozhodla prášky přestat brát a přejít na tělísko. Než jsem na něj skutečně šla, uběhlo 8 měsíců jak voda a konečně nastal den D, dnešek.

Jsou to tři hodiny od zavedení. V čekárně jsem si četla ještě pár příspěvků od holek, a to jsem možná neměla dělat. Trochu víc mě to vystresovalo :-D po příchodu mě sestra začala uklidňovat a byla jsem, věčně pozitivní člověk, hodně nervózní. v Ordinaci mě taky překvapila velikost krabice, stejně jako autorku článku...

Pan doktor mě vzal první na rentgen, vyfotil snímek. Až poté jsme se přesunuli na křeslo, kde při mě stála sestra a celou dobu jsme si i s doktorem povídali. Říkala, že jsem jednu dobu i hodně zbělala... :-D Každopádně to trvalo celé tak dvě minutky. Nebudu vám lhát, bylo to hodně nepříjemné, dvakrát nebo třikrát za sebou to hodně pichlo, ale nic, co by se nedalo zvládnout. Po zavedení jsem chvíli ležela, poté jsme se přesunuli na ultrazvuk, kde mi ukázal zavedené tělísko a porovnal s fotkou před zavedením. V tu dobu mě začalo hodně bolet břicho, jako při silných menzes. Po celou dobu mé menstruace jsem měla vždy štěstí, že při i po prášcích jsem bolesti skoro neměla, takže tohle je momentálně pro mě něco nového. Hodinku jsem strávila se sestrou v čekárně, dala mi kafe, bonbony :-) nakonec pár kapek Algifenu a jela jsem domů. Doma mě kapky zabraly a už necítím skoro vůbec nic :-)

Na to, jak moc jsem se bála, tak to bylo celkem v pohodě. Ale jsou to tři hodiny, píše se, že první týden nemusí být moc příjemný, tak tedy uvidíme... :-)

Závěr - určitě se toho holky nebojte, čeká nás ještě porod a tohle je proti tomu určitě slabý odvar :-D

6 Online Loan Online Loan | E-mail | Web | 10. října 2018 v 2:54 | Reagovat

bad credit loans guaranteed approval <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">emergency payday loans</a> credit loans guaranteed approval <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>credit loans guaranteed approval</a>

7 WegiPaf WegiPaf | E-mail | 27. října 2018 v 14:50 | Reagovat

Link below to get instant! PSN Card Generator 2018 2019
<a href="http://www.newreleasetoday.com/nrteam/psncardsfree2019">free psn codes no surveys or downloads</a>
Free Playstation Card Codes
Get Psn Code 2019
Free Ps4 Codes No Survey
Free Ps4 Game Codes
Free Ps4 Game Codes No Survey 2019
Free Ps4 Game Codes No Survey No Download

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama