Jak si zlepšit angličtinu

1. března 2016 v 15:57 | Steffie |  Lifestyle
V dnešní době začíná být velkým zvykem učení jazyků. Podle různých výzkumů by každý člověk měl zvládat alespoň tři jazyky - mateřský a dva cizí. Jelikož studuji pedagogickou školu, měla jsem možnost dvoutýdenní praxe na základní škole. Já osobně jsem si vybrala sledovat paní učitelku, která učí český jazyk a znala mě už od dětství. Ovšem okolnosti nestály při mně a skončila jsem s několika paní učitelkami, kterým jsem koukala "přes rameno". Měla jsem možnost vidět právě i výuku anglického jazyka, který se na této ZŠ učí od třetí třídy. Konkrétně jsem sledovala výuku deváté třídy a BOHUŽEL jsem musela říct pouze smutné Wau…

Když jsem viděla úroveň angličtiny deváté třídy ZŠ, měla jsem děsivou husí kůži. Osobně si myslím, že má znalost angličtiny je poměrně dobrá (samozřejmě ve všem se můžu zdokonalovat) a když si vezmu, že jsem od těchto dětí vzdálená pouze o čtyři roky, nestačím se divit. Když si uvědomím, že anglický jazyk se učí už šest let, vůbec si nemyslím, že jejich dosavadní úroveň neodpovídá tomu, co bych očekávala. Proto jsem se zamyslela nad tím, jak se dá zlepšit úroveň anglického jazyka.


Pozitivní přístup a motivace
Bez něj nejde nic. Bohužel, paní učitelka, se kterou jsem na praxi byla, neměla mezi žáky chvalnou pověst a žáci se na její hodiny netěšili a nepřipravovali se. Je důležité, nějakým způsobem v člověku probudit zájem o studium cizího jazyka, protože bez zájmu to půjde opravdu velice těžko. V dětství jsem naštěstí zažila paní učitelku, která uměla zájem probudit a jelikož jsem ji měla ráda, bylo to pro mě i motivací. Právě motivace je dalším faktorem. Bez ní to také nejde. Sama jsem byla svědkem sama na sobě, že jsem si před dvěma lety řekla, že se chci dostat na studium angličtiny na PdF v Hradci Králové a začala jsem podle toho jednat. Dejte si nějaký cíl, který si chcete splnit - chcete zvládnout přečíst knihu v aj, chcete se podívat do anglicky mluvící země a dorozumět se, či se podobně jako já chcete studiu aj věnovat.

Filmy, seriály
Ano, uvědomuji si, že je to otřepaná fráze, ale ono to opravdu funguje. Zkuste si najít třeba seriál, který vás bude bavit a pusťte si ho v originálním znění s titulky. Po chvíli si začnete všímat, že už titulky nevnímáte. Já dnes v podstatě koukám pouze na seriály bez titulků a je to výhoda. Nemusím na ně čekat, více se "zažeru" do děje a více vnímám emoce.

Najděte si učební metodu
Tady se bude asi spíš jednat o slovíčka. Slovíčka jsou základ, na kterém pak můžeme stavět. Bez nich to nejde. A metod, jak se slovíčka učit se obrovská spousta, stačí si jen vybrat. Jedna moje učitelka na jazyk říkávala, že si slovíčka máme psát na kartičky. Vždy jsem se jí akorát vysmála, ale jednou jsem to opravdu zkusila - napsala jsem si na jednu stranu kartičky slovíčko v čj, na druhou stranu slovíčko v aj. Prošla jsem všechny a vyřadila jsem ty, které jsem uměla. Zbyla mi slovíčka, která jsem neznala, a učení mohlo začít. Po deseti kolech jsem vyřadila slovíčka, která jsem se naučila a takhle pořád dokola a dokola. Nakonec mi nezbylo nic, tak jsem jela znovu a všechna jsem uměla. Druhý den jsem si je zkusila znova, připomněla jsem si a hle, slovíčka byla v hlavě.

Nebojte se doučování
Já osobně bych nikdy neřekla, že si najdu někoho, kdo mě angličtinu bude doučovat. A ejhle, ono to tak je. S kamarádkou chodíme ke kolegyni jejího táty a vybudovaly jsme si spolu přátelský vztah. Dává nám různé materiály, kterých má opravdu hodně.
Nebojte se doučovatele vyměňovat. Přeci jenom se jedná o vaše peníze. Pokud vám doučovatel nebude vyhovovat, změňte ho. Určitě na hledání doučovatelů doporučuji stránku naucim.cz, kde si můžete vybírat podle krajů a předmětů.

Najděte si kamaráda se stejným zájmem
Já mám právě kamarádku, se kterou chodím na doučování. I ona se chce dostat na anglický jazyk na PdF UHK. A jelikož je to moje spolužačka, učitelé nám vyšli vstříc a můžeme spolu dělat všechny aktivity. Většinou to bylo tak, že jakožto silnější v aj, jsme pomáhaly slabším.

Čtěte
Ano. I když vaše angličtina není zrovna nejlepší, je to lepší než nic. Když jsem četla první knihu v aj, musela jsem si překládat slovo od slova, což by mi nakonec trvalo věčnost. Proto jsem s tím přestala a prostě jsem četla. A víte co? Ono to po chvíli začalo dávat smysl. Dnes se snažím číst v angličtině každý den.

Najděte si anglické aktivity
Mohou to být již zmíněné filmy. Já jsem se například přidala do týmu překladatelů, kteří překládají PC hry. Bohužel ale kvůli maturitě a přijímacím zkouškám jsem se toho musela vzdát, ale ten čas přes prázdniny jsem si využila. Aktivit může být velká spousta a klidně se můžete nabídnout i na doučování. Myslím, že pokud máte trpělivost a jste ochotní, nějakému dítěti začátky angličtiny vysvětlit můžete.

Jak jste si zlepšili angličtinu vy?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?

Klik :)

Komentáře

1 princess-baryys princess-baryys | 1. března 2016 v 16:09 | Reagovat

Ja se dívám na seriály a filmy jen v aj a teď se snažím prelouskat i knížku od oblíbeného spisovatele :)

2 Nikia Nikia | E-mail | Web | 31. března 2016 v 13:25 | Reagovat

Přes internet jsem se seznámila s chlapcem, který chce přijet studovat do Prahy a tak se učí česky. Já pomáhám jemu s češtinou a on mně zase s angličtinou. Vzájemné doučování úplně zadarmo a ještě mám kamaráda na pokec :)

3 Fall Fall | Web | 31. března 2016 v 13:28 | Reagovat

Já si pamatuji, že na základní škole jsem měl s ájinou problémy. Nebavila mě, moc sem jí nerozuměl a učitelka měla ke všemu takový laxní přístup, že jí víceméně bylo jedno, jestli něco umíme nebo ne. Začalo to až poté, nějak v osmé třídě, kdy jsem se angličtině začal nějak věnovat, začala mi dávat smysl a bavit mě. Teď, ve třeťáku na střední nemám problém se dorozumět s rodilým mluvčím, přečíst knihu v angličtině nebo sledovat seriál bez titulků, ale kdyby se mě někdo zeptal, jak jsem se všechno naučil a jakto, že mi to tak jde? Abych pravdu přiznal, tak nevím. Nezačal jsem sledovat seriály v ájině, číst anglické knížky nebo si nenašel doučování či něco podobného. Prostě to z ničeho nic šlo. Ale souhlasím, že mnohdy je učitel důležitý a to se netýká jenom cizího jazyka. A i přesto, že mé sebevědomí je poměrně nízké, s klidem můžu říct, že angličtinu zvládám lépe než má učitelka na střední škole, která je schopna slovo species vyslovovat jako spesýs a vůbec nemá problémy s tím, že ve třetí osobě používá sloveso have namísto has a podobné chuťovky. Jak se potom děti mají pořádně naučit cizí jazyk, když jej neumí ani vyučující?

4 Heaven Heaven | Web | 31. března 2016 v 14:40 | Reagovat

Můj dojem je takový, že škola ti tak maximálně poskytne základy a pak už je to jen a jen na tobě. Angličtině se věnuju i po škole, tedy nijak internzivně, nechodím na doučování, ale snažím se číct, sledovat videa nebo seriály v angličtině a vypisovat si nová slovíčka. Dneska by mi měla přijít knížka v angličtině a těším se, až se do ní pustím. Upřímě, úroveň angličtiny na školách (snad kromě jazykovek) nenímoc dobrá. Náš učitel se sice pohodář, ale někdy má až laxní přístup. Různý hry, aktivity a mluvení jsou s ním fajn, ale gramatiku nedokáže moc dobře vysvětlit. Mám dobré známky, ale nejsem v angličtině žádný odborník, ale jednou, snad se mi to povede, bych chtěla mít angličtinu na opravdu dobré úrovni...

5 Illumináti Illumináti | Web | 31. března 2016 v 15:14 | Reagovat

wow
                      such tutoriál
   much angličtina
                             very filmy
                 so rady

6 AD. AD. | Web | 31. března 2016 v 15:21 | Reagovat

S článkem v podstatě souhlasím. Samozřejmě úplně největší plus je být alespoň chvíli v zemi, kde se tím daným jazykem mluví. Pamatuju, jak nám učitelka na základce říkala, že se naučila víc francouzštiny během tří měsíců ve Francii než za osm let na gymplu. Já jsem měla v angličtině vždycky trochu náskok, protože jsem od malička hrála pc hry, které byly povětšinou v angličtině, to mi hodně pomohlo. Teď už sleduju všechny seriály v angličtině bez titulků. Ještě nedávno jsem musela mít anglické titulky, ale co jsem v Anglii, tak se to porozumnění hodně zlepšilo. Na konec musím vážně říct, že čistě škola prostě všechno nenaučí. Já jí ale třeba do začátku potřebuju, protože se sama k učení jazyku od začátků nedokážu dokopat - chci se učit rusky, ale sama se k tomu nedonutím a tak budu muset začít chodit na lekce a potom k tomu budu přidávat ruské YouTubery, hry v ruštině atd a snad to bude lepší :) Učení jazyků je sranda, kéž bych na to měla nějaký extra talent a mohla je umět všechny. :D Je krásný pocit rozumět tolika rozdílným lidem a kulturám.

7 .-. .-. | 31. března 2016 v 16:16 | Reagovat

já si pouštím písničky s překladem... celkem zábavná forma.
Škola mě naučila angličtinu tak, že ve škole ji umim skvěle na jedničky (píšeme víceméně skoro jen na slovíčka), ale v realitě je má angličtina nepoužitelná, proto se to snažím dohánět sama mimo školu.

8 Joina Joina | Web | 31. března 2016 v 17:32 | Reagovat

14 let se učím angličtinu a pomalu z toho nevím stále nic... těžko si taková slova zapamatovat a já nevím jak  si jí stále zlepšit... Jako ty filmy zkouším sledovat, ale většinou moc z toho nejsem moudrá a vše pochopím podle gest... Ale to čtení by nemuselo být špatné. Uvidím jak to pujde, ale nějakou radu zkusím vyzkoušet...

9 Anita Barrasa Anita Barrasa | E-mail | Web | 31. března 2016 v 18:04 | Reagovat

Ve škole jsem právě pochytila jen základy, část i z konverzace rodičů, protože když táta neuměl dobře německy, hovořili mezi sebou anglicky.
Je jasné, že pokud chceme mít angličtinu na slušné úrovni, tak se jí budeme muset věnovat i ve volném čase a snažit se přijít do styku s opravdovou angličtinou, právě ve filmech, seriálech a knihách, nebo nejlépe rovnou návštěvou v některé z anglicky mluvících zemí. Já se snažím hodně svou angličtinu zlepšovat, snad mi i tyhle rady pomůžou :)

10 Baghíra Baghíra | Web | 31. března 2016 v 18:53 | Reagovat

Já už prakticky jen doplňuju slovíčka z okruhů, který potřebuju ke studiu nebo práci, protože běžně užívanou gramatiku zvládám. Bohužel, setkávám se často v cizích zemích s tím, že mi nikdo nerozumí, když použiju složitější anglickou větu, protože většina prodavačů/řidičů/obyvatel turistických destinací zná jen základy aby se dorozuměli. A tak musím svou angličtinu uměle "zhoršovat", což je škoda.
Seriály, články na internetu a hry v angličtině mám na běžným pořádku, a vlastně už se snažím dabing seriálů a filmů eliminovat, pokud k český verzi nemám vyloženě vztah (třeba u Bridget Jones). U knížek je to složitější, protože třeba u Jane Austen jsem měla stále problém, kvůli slovíčkům a obratům, který se dneska už moc nepoužívaj :)

11 slunecnyden slunecnyden | Web | 31. března 2016 v 19:57 | Reagovat

Přehledně shrnuto, jak se zlepšit v jakémkoliv jazyce. Nejdůležitější je asi ta motivace a pak jazyk používat... takže nejlepší je asi zamilovat se do cizince :-)

12 Beatrix Beatrix | E-mail | Web | 31. března 2016 v 19:58 | Reagovat

Mně strašně moc pomohly seriály. Začalo to Jak jsem poznal vaši matku, když jsem na internetu nemohla najít poslední dvě série v češtině... Tak jsem se na to dívala s titulky. Teď už pomalu dokoukávám Přátele. Titulky sice pořád čtu, ale zároveň už vnímám jednoduché věty. Jakmile je tam složitější monolog, tak nerozumím skoro ani slovo, no snad časem se ještě zlepším. Knížku jsem také zkoušela a přesně jako ty, polovinu z těch slovíček neznám. Hledání mě nebavilo, tak jsem četla a četla, a hle, sice jsem nerozuměla vtípkům, ale děj mi neunikal! :)
Nejdůležitější je ale vážně to, aby učitel dokázal nadchnout, na což jsem na základce měla štěstí. :)

13 Alex Alex | 31. března 2016 v 21:09 | Reagovat

Dívám se na seriály (aj titulky, ale i české), filmy, přečetla jsem kratší novely v angličtině, používám ji denně, i když psanou - díky komunikaci např. na twitteru a podobně :)

14 fitnees fitnees | Web | 31. března 2016 v 21:14 | Reagovat

Najviac pomáha ak pôjdeš do Anglicka- tam sa to naučíš. No ak nemáš tu možnosť tak sú vynikajúce filmy a seriály- ako si to tu napísala :) pekný-motivačný článok

15 Nancy Nancy | Web | 1. dubna 2016 v 0:55 | Reagovat

neviem ci to tu uz v diskusii padlo, ale osobne za velmi dobru pomocku pri uceni sa slovicom povazujem stranku memerise.com
je to skor ale pre pokrocilych, kedze je cela v anglictine a ponuka rozne kurzy zo vsetkych moznych oblasti. ja sa momentalne ucim C2 english vocabulary, literary devices a international relations.
ak chces studovat anglictinu, tak urcite skus tuto stranku, rozsiris si slovnu zasobu rychlo a jednoducho.

16 alxemisekai alxemisekai | E-mail | Web | 1. dubna 2016 v 7:20 | Reagovat

Na základní škole jsem cizí jazyky nenáviděl. Do sedmé třídy jsem byl na škole, kde s námi němčinářka hrála akorát pexeso a občas nám pustila Kobru 11. Když jsem pak přešel na jinou školu, byl jsem příšerně pozadu a ke všemu v té době byl problém sehnat pro tenhle jazyk doučování.
Takže mě přeřadili mezi začátečníky s angličtinou a dostali jsme nejobávanější učitelku na škole. Nejobávanější, protože si libovala v šikanování žáků a s radostí nechávala všechny propadat. Z učení angličtiny se stal horor a monotónní šprtání se tuctu slovíček aniž by člověk chápal, jak se skládají věty.
Teprve na konci první ročníku střední školy, kdy jsem o prázdninách navštívil festival a objevil japonské anime, jsem se na tenhle jazyk začal dívat jinak. V té době nebylo dost českých titulků, a protože mě zajímalo spousta nepřeložených sérií, sedl jsem si k tomu se slovníkem a začal si to překládat sám. Pak přišly komiksy, knihy, filmy, hrané seriály. A dneska už se kolikrát nachytám, že i v duchu uvažuji v anglickém jazyce. Případně někdy i japonském, který jsem si oblíbil. Takže ano, chce to motivaci a hlavně dobrý přístup učitelů. Ale to platí o všem, nejen o jazycích.

17 Whirpy Whirpy | E-mail | Web | 1. dubna 2016 v 19:53 | Reagovat

Se vším souhlasím a většina toho, co tady vypisuješ mi pomáhá a baví mě :)
Ale nejvíc mi pomohla asi jazykovka (chodila jsem tak asi od 5 třídy), protože ve škole jsem většinou chytla učitelku, co to úplně hrotila a v podstatě anglicky s námi nemluvila vůbec a právě v jazykovce jsem získala přístup: Make mistakes is good a taky You can do it! A vlastně jsem postupně přišla na to, že jazyky mi docela jdou a hlavně, že to dělám pro sebe ne proto, abych měla nejlepší známky protože se našprtám poučky, ale proto, že mě to baví, domluvím se a ty dobré výsledky jsou pak jen bonusem.

18 Jana Jana | E-mail | Web | 1. dubna 2016 v 20:24 | Reagovat

Celkově je nejlepší mít koníček a věnovat se mu anglicky. okud filmy, tak v originále a s anglickými titulky, jinak to láká a svádí. Myslíme si, že rozumíme, ale ve své podstatě jen nevnímáme čtení. A čtení anglických knih je peckovní. Já začínala na pohádkách pro děti :)

19 Edith24 Edith24 | 24. října 2016 v 21:26 | Reagovat

Mně velmi pomohly seriály, ale tam jsem se naučila jen více méně takovou tu mluvenou angličtinu, což je fakt super, ale přece jen například v písemné konverzaci potřebuji trošku i gramatiky, takže jsem se přihlásila na jazykovku na Kotlářské v Brně :) Poznala jsem tam alespoň zajímavých lidí z různých oborů :) Mám z toho velkou radost, protože se tak posunul s nimi. Začala jsem se mluvit is jedním Angličanem, co mi neuvěřitelně pomohlo odhodit blok, který jsem měla při mluvení :) A teď speakuji a nebojím se ani gramatických chyb;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama