Uklízíme se Steffie - 2. část: KUCHYŇ

4. června 2017 v 21:10 | Steffie |  Domácnost
Jak už jsem již poznamenala v info článku, kuchyně pro mě po příjezdu z Českých Budějovic, kde jsem byla s Tomášem pár dnů, byla nepříjemným překvapením. Trošičku mi to pocuchalo nervy, ale vzala jsem to vše pevně do svých rukou, uvařila si kafe na posilněnou a pustila se do úklidu. Byl to mazec a, upřímně, vůbec se mi to nechtělo fotit, abyste si nemysleli Bůh ví co. Ale jak jsem již řekla, nepořádek není má vina :D

Všechen nepořádek mi trval uklidit asi kolem dvou hodin s tím, že jsem ještě nemusela umývat vnitřek trouby, který by mi také pár dobrých minut zabral.

V článku najdete produkty, které při úklidu používám, a jak je používám, dále se s vámi podělím o různé vychytávky, které se při úklidu určitě hodí.


Začněme pár slovy, kterými vám představím svou kuchyň. Je hodně stará. Opravdu, opravdu hodně stará. Podle Tomových rodičů je tu prý od úplného postavení okálů (cca 30 - 40 let). Když zde před více jak desítkou let bydleli Tomovo rodiče, kuchyň si přelakovali, nabarvili na bílou barvu, nalepili zlaté ozdobné proužky a kuchyňka jim sloužila pěkných pár let. Poté si ovšem dostavěli baráček a celý byt svěřili nájemníkům. Nájemníci tomuto bytu opravdu dali zabrat. Prošlo tudy několik rodin, přičemž poslední rodina zde bydlela v pěti / šesti lidech (byt je 3+1) a nejednalo se zrovna o lidi, kteří by nějak dbali na úklid. Chápu, že když něco není vaše a jenom si to pronajímáte, asi k tomu nebudete mít takový vztah, jako kdyby se jednalo o váš byt, o vaší kuchyni. No zkrátka to dopadlo tak, že jsme kuchyň před nastěhováním museli celou rozebrat a asi tři dny jsme jí čistili (pozn. Když jsme rozmontovávali špajz, nejen, že jsme v něm našli bůh ví jak dlouho starý, plísní zelený rohlík, ale po odnesení špajzu jsme zjistili, že celá zeď vedle je černá od plísně, kterou jsme opravdu museli seškrabovat a pár dní stříkat Savem). Nakonec nám kuchyňka slouží, je sice malá (paneláková), ale když si to člověk zařídí tak, aby mu to vyhovovalo, je to nádhera. Ovšem ta lepší zpráva je, že za pár měsíců budeme mít plně našetřeno na úplně novou kuchyň. Už máme vymyšlený plán co se týče kuchyní z IKEA, protože se nám sem nechce nijak moc kupovat kuchyň z masivu od truhláře, za kterou bychom dali 150 a více tisíc. Jednoho dne se totiž můžeme rozhodnout, že si chceme postavit barák a moc se mi nelíbí myšlenka, že bychom tady tu kuchyň nechávali. Proto jsme se rozhodli pro kuchyň z IKEA ve stylu Bodbyn, která nás vyjde bez spotřebičů kolem 50 tisíc. Což je nádherná cena 😊

Ještě než začneme s úklidem, tak vám představím prostředky, které budu pro celý úklid potřebovat. Samozřejmě se nevyhneme klasickým "kuchyňským" potřebám - Jar, pytle do odpadkového koše (já používám "ušáky" z Lidlu), samozřejmě houbičku na nádobí a NANO houbičku, které stačí pouze voda a uklízí sama a lépe, než některé čistící prostředky, dále pak Fixinelu na vodní kámen, Relax na trouby a kamna kvůli zaneřáděné sklokeramické desce, Sanytol na odpadkový koš, Sidolux s vůní marseillského mýdla na utření skříněk, drátěnky napuštěné mýdlem, které používám na vydrhnutí trouby, ale to tentokrát nebylo potřeba, takže zůstaly nepoužity, a uklízecí ubrousky od DM. Poté, co ještě nemám na fotce, je ocet, který budu používat na odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice.


Pojďme se vrhnout na úklid:1) Jako první se vrhnu na odpadky. Nejprve pošlu Tomáše k popelnicím s již plným pytlem, do koše dám nový pytel a začnu postupně třídit všechny odpadky, které mi přijdou pod ruku. Flašky, různé pytlíčky a sáčky jdou do plastů, papír do papíru a tak dále. Znáte to. Co se nedá roztřídit je nekompromisně vyhozeno. Když už nikde nemám ani kousek nějakého odpadku, zavazuji pytel a posílám Tomáše znovu k popelnicím.
2) Překvapivě se i v tomhle nepořádku našlo nějaké čisté nádobí, takže to uklízím na své místo a připravuji se na mytí dalšího nádobí.
3) Dále se pouštím do mytí nádobí. (Bohužel) jsem zvyklá mýt nádobí pod tekoucí vodou, ale já prostě nemám ráda, když se nádobí myje v jednom dřezu ve špíně z předchozího nádobí. S novou kuchyní bude tenhle problém vyřešen myčkou, na kterou se neskutečně těším. Mytí nádobí zabere asi nejvíc času, hlavně pokud máte takovýto nepořádek. Používám klasickou houbičku s jemnější a drsnější stranou, Jar a na odolnější skvrny používám kuchyňský kartáč. Nějaký řád asi nemám, prostě popadnu to, co mi přijde pod ruku a myju. Každopádně umyté skleničky dávám na topení, kde rychleji uschnou. Když už se mi na odkapávač nic nevejde, nádobí utírám a rovnou uklízím na své místo.
4) Když jsem uklidila všechno nádobí, vrhla jsem se do úklidu samotného odkapávače. Už to chudák taky potřeboval. Jednoduché, vyliju z něj vodu, která v něm zůstala a přenáším ho do koupelny, kde ho ve vaně vydrhnu houbičkou a Fixinelou, která rozpustí vodní kámen. Jelikož mám v místě pro příbory takové mřížky, ty vydrhnu ještě starým zubním kartáčkem, který je určený na úklid. Vždycky mějte po ruce starý zubní kartáček, je to neskutečná pomoc. Po tom, co je odkapávač vydrhnutý ho opláchnu vodou a nechávám ho ve vaně oschnout.5) Dále se vrhám na kávovar. Máme klasické Dolce Gusto, které už taky potřebuje rozebrat a pořádně vydrhnout. Tělo otírám vlhčeným ubrouskem, podložku a držák na kapsle drhnu klasika Jarem v dřezu, do nádobky na vodu přidávám ocet a horkou vodu, nechávám chvilku odstát, protože je opravdu hodně zaneřáděná od vodního kamene. Když má nádobka chvilku odstáto, vezmu kuchyňský kartáč a celou ji zevnitř vydrhnu. Potom pořádně vypláchnu, aby nebyla cítit octem a nechávám uschnout na topení. Zbytek kávovaru zase hezky složím zpátky.


6) Vrhám se na kuchyňskou linku a stůl. K tomu použiji Sidolux, který si rozředím vodou do rozprašovače. Z kuchyňské linky všechno sundám, aby zůstala prázdná. Nastříkám na ní Sidolux a nechám chviličku působit. Poté linku vydrhnu a utěrkou utřu dosucha. Na závěr ještě nastříkám Sanytol, který povrch vydezinfikuje, a nakonec vše utřu. To samé opakuji se stolem, ze kterého také vše sundám, nastříkám Sidolux, utřu, Sanytol, utřu a hotovo. Na stole ovšem máme ještě "podnosy, malé ubrusy",… Kurňa, teď nevím, jak se tomu říká. Ale vidíte to na fotce. To také nastříkám Sidoluxem, vydrhnu hadříkem a vezmu do koupelny, kde se oba přidají k odkapávači. Opláchnu je vodou a nechám oschnout.7) Přesuňme se ke sporáku a mikrovlnné troubě, které řeším jedním a tím samým způsobem - Relax na trouby a kamna. Je to neskutečný prostředek, který by snad sežral všechno, kdyby mohl. Což je také znát na jeho vůni, kterou já nesnesu a utíkám od ní, protože strašně štípe v nose. Takže tenhle Relax nastříkám na sklokeramickou desku, kterou jsem předtím jen tak hrcprc otřela od drobků, a nechám ho působit tak pět minut. Mezitím z mikrovlnné trouby vyndávám skleněný talíř a vlastně všechno, co se dá vyndat a vše si dám do dřezu. Mikrovlnnou troubu také rychle otřu a nastříkám do ní Relax. Mezitím, co mi působí na desce a v troubě, já si omyji talíř a ostatní věci patřící do mikrovlnky a nechávám je v dřezu okapat. Na sklokeramickou desku beru škrabku, kterou jsem dostala právě ke sporáku. Je to škrabka se žiletkou, která seškrábe veškeré nečistoty z desky. Takže spolu s Relaxem vše oškrábu a vlhkým hadříkem všechno stírám pryč. Pokud budete používat tento Relax, dávejte pozor, abyste opravdu všechno utřeli, protože pokud ne, dělá poněkud nepěkné bílé šmouhy. A to nikdo nechce 😊 Takže desku máme hotovou a vrhám se na mikrovlnku, které stačí jenom setření houbičkou / hadříkem. Samozřejmě vše pak utřu dosucha - jak mikrovlnnou troubu, tak desku. Do mikrovlnky vracím vše, co do ní patří a ještě jí otírám zvnějšku.


8) Vrhám se na rychlovarnou konvici. Do té naliji litr vody, přidám trochu octa - nějak to neměřím, prostě od oka - a dám vařit. Bude to smrdět. Jakože hodně smrdět. Tedy alespoň mně, já vůni (smrad) octa nesnáším. Ale třeba citron mi bohužel neodvedl tak dobrou práci, jako právě ocet. U nás máme hodně tvrdou vodu (jedna z věcí, na které jsem si po přestěhování dosud nezvykla), takže stačí dvakrát, třikrát uvařit vodu v konvici a už se vám na dně dělá bílý povlak. A jelikož konvici máme skleněnou, tak na tohle docela dbám a čistím ji pravidelně. Když se voda uvaří, nechám ji ještě chvilku sednou a pak ji uvařím ještě jednou (pro jistotu). Potom celý obsah konvice vylévám do dřezu a konvici dvakrát, třikrát propláchnu a utřu ji zvnějšku.
9) Už se pomalu vlečeme ke konci, takže si umyjeme dřez. Na ten opět používám Fixinelu, díky které zbavím dřez a baterii vodního kamene. Baterii utírám ještě utěrkou a odkapávací prostor také. Ve dřezu ještě rychle propláchnu houbičku a hadříky a dám je sušit.10) Hotspot - místo, kde se zkrátka hromadí věci a vy nevíte jak. V každé místnosti je nějaké tohle místo, v kuchyni to je právě polička nad dřezem, takže všechny věci přeberu, odnesu na své místo, poličku umyji Sidoluxem, utřu a vracím na ní pouze věci, které jsou na ní skutečně potřeba.11) Ještě je potřeba umýt odpadkový koš. Ten si tedy beru opět do vany, ze které vyndávám oschlý odkapávač a "pořád-nevím-jak-se-tomu-říká", které vracím do kuchyně na své místo. Koš si ve sprše propláchnu horkou vodou, vyčistím ho Jarem, opět vypláchnu a nastříkám ho Sanytolem - zvnitřku, zvnějšku - a nechávám chvilku odstát ve vaně. Po chvíli vypláchnu a nechám ho odkapat ve vaně.


12) Ještě než se vrhnu na konečné zametání / vytírání, utřu všechny skříňky. Dávejte pozor hlavně kolem úchytek, které jsou nejvíce znečištěné.
13) Kuchyň zametu a ještě v rychlosti utřu vnějšek ledničky, na kterou jsem úplně zapomněla.
14) Kuchyň vytřu směsí Sanytolu na podlahy a Sidoluxu - jedno víčko toho a jedno toho na 5 litrů vody. Po oschnutí vracím do kuchyně vypláchnutý a oschnutý odpadkový koš, do kterého dávám pytel.


PÁR TYPŮ NA ZÁVĚR:
- Nikdy to nenechte zajít až takhle daleko.
- Kuchyň by vždy měla být čistá předtím, než jdete spát. Neměli byste jít spát, aniž byste měli nějaké nádobí čekající ve dřezu.
- Samozřejmě můžete používat výrazně ekologičtější prostředky, než jsem používala já. Místo Fixinely by většinou fungovalo cokoli kyselejšího - citron, ocet,…; místo Jaru používat ekologický prostředek na mytí nádobí,… Já se na všechny tyhle věci také chystám, jenom ne teď hned. Byla jsem naučena používat chemické prostředky, takže se pořád ještě učím, ale chci se naučit používat ekologičtější přípravky.
- Vždy vytírejte / zametejte až na posledním místě. Mělo by se uklízet shora dolů, protože kolem nás funguje gravitace a všechen prach a nepořádek zkrátka padá na zem.
- Dalším způsobem, kterým můžete umýt například mikrovlnnou troubu je miska vody s citronovou šťávou a klidně i tím zbytkem vymačkaného citronu. To necháme v mikrovlnce ohřát (tři - pět minut) a ještě tam misku necháme zavřenou, aby se směs mohla trochu odpařit. Potom opatrně misku vyjmeme a celou mikrovlnku vytřeme dosucha a voalá, je čistá.

Tohle by byl tak nějak shrnutý můj úklid kuchyně, která byla v opravdu nechutném stavu. Samozřejmě většinou ty rutiny probíhají podobně, ale ne v takovém množství, a ne takhle dlouho.

Umýváte nádobí průběžně, nebo si ho necháváte na poslední chvíli? Čím uklízíte?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?

Klik :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama